Číslo na vítr na Pálavě

Videa z kurzů F4

F4 doporučuje

Návštevnost

Základní kurz kiteboardingu v Brazílii - Cumbuco

Máme pro vás novou jedinečnou lokalitu na výuku kiteboardingu.

Naše výcviková osnova, jedinečné lokality ve kterých vyučujeme a zkušení instruktoři zaručují 100% využití vašeho času při vašem startu do světa kiteboardingu.

Místo:
Rozlehlá pláž z jemného bílého písku u laguny Cauipe poblíž vesnice Cumbuco, kde budete ubytováni. (Cumbuco se nachází 60 km severně od Fortalézy. Podrobnější informace obdržíte po přihlášení na kurz). Dno i okolí laguny Cauipe tvoří jemný písek. Z 80% laguny dosáhne dospělý člověk na dno (hloubka cca. po prsa). Na délku má 760m, šířka 330m. Jezdí se po její šíři. Prostor je pro výuku naprosto bezpečný bez jakýchkoli překážek. Celá laguna žije kiteboardingem, kde panuje skvělá tréninková atmosféra.

Okolo laguny jsou nastavěné přístřešky z palmového listí v jejichž stínu se odpočívá, pozoruje ostatní borce, popíjí kokosové mléko a pojídají nejrůznější dobroty, které prodávají krásné domorodkyně neustále obcházející lagunu. Je zde i několik restaurací s vynikajícími čerstvými rybami. Začínající a středně pokročilí kiteři si mohou užívat především horní, klidnější části laguny. Ve spodní části laguny, v těsné blízkosti přístřešků se odehrává hotové freestylové peklo. Nejnáročnější triky můžete shlédnout přímo v podání jejich tvůrců, neboť zde každým rokem přijíždí trénovat přední jezdci světového poháru. Přestože oceán a lagunu dělí jen sto metrová pláž, voda v laguně je sladká.

 

Rozlehlá pláž u laguny Cauipe (1. část)

Určeno pro začátečníky a děti od 15 let, sportovně založení i nesportovci.

Cíle 1. části:
Budete si umět připravit draka včetně navázání baru, manipulovat s nafouknutým drakem, budete zvládat start, přistání draka, řízení draka jednou rukou. Pro zakončení této části výcviku požadujeme ukázkový start a jízdu po patách alespoň 15 m na pravou i levou stranu.

Časová náročnost:
Za standardních podmínek je průměrně nadaný člověk schopen první část absolvovat za 1-2 dny. Každý den máte možnost trénovat 6 h na pláži. Záleží však na vašich schopnostech.

 

Výuka: Seznámíme vás s kiteboardingovou výbavou. Ukážeme vám jak rozložit draka, aby vám ve větru neuletěl. Popíšeme si jednotlivé jeho části. Vyzkoušíme si jak draka nafoukat , jak s ním manipulovat a jak jej zabezpečit proti ulétnutí v nafouknutém stavu. Pak rozbalíme řídící šňůry – bar a popíšeme si jeho jednotlivé části. Vysvětlíme si jak spojit bar s drakem. Dozvíte se jak draka odstartovat a bezpečně přistát a spoustu zajímavých informací potřebných k samotnému řízení draka. Zasvětíme vás do kajťácké terminologie. Minimálně první půlhodinu budete řídit draka na speciálně upraveném baru. Bar není připevněn k tělu, ale držíte ho jen v rukách. Při jakémkoli chybném manévru draka pouze pustíte a ten samovolně spadne na zem, aniž by vás jakkoli potáhnul. Je to nejbezpečnější způsob pilotáže draka, zvlášť vhodný pro děti, bojácné ženy a nesportovce.

Instruktor vám vybere vhodnou velikost draka úměrného síle větru a vašim fyzickým schopnostem. Trénujeme starty a přistání na pravou i levou stranu a otočky kolem vlastní osy o 360°. Pokud tyto prvky bezpečně zvládáte, přecházíte na pilotáž draka v trapézu. Trapéz je vypolstrovaná látka s hákem připevněná kolem pasu. Na baru je očko, které si navléknete na hák a tím všechnu tažnou sílu draka přenesete na tělo. Před pilotáží s trapézem vám bude vysvětlen bezpečnostní systém (odpálení draka), který se používá při nesnázích. S trapézem nyní provádíte řadu průpravných cvičení, které vám později usnadní další výuku. V jemném písku se učíte rozjíždět po patách na pravou i levou stranu. Potom provádíte nácvik ,, osmiček ,, jen v jednom směru jízdy a snažíte se o co nejplynulejší tah draka.

 

Vodní hrátky (2. část)

Cíle 2. části:
Umět odstartovat draka z vody na obě strany, umět si pomocí body dragu nastoupat k prknu.

Časová náročnost:
Za standardních podmínek je průměrně nadaný člověk schopen druhou část absolvovat za 1 – 2 dny. Každý den máte možnost trénovat na laguně 5 h čistého času (nepočítá se přejezd z Cumbuca a zpět) Záleží však na vašich schopnostech a povětrnostních podmínkách kolik dní budeme druhé části kurzu věnovat.

Výuka: Naučíte se odstartovat draka z vodní hladiny bez cizí pomoci. Nejprve vám vše instruktor teoreticky vysvětlí a prakticky předvede ve vodě. Nácvik provádíte na kraji laguny (voda zde sahá jen po kolena) společně s instruktorem. Postupně se naučíte draka z vody startovat sami a to na obě strany. Budete-li umět draka odstartovat z vody s pevnou oporou pod nohama, přejdete do větší hloubky a naučíte se draka odstartovat bez pomocí nohou. Další náplní druhé části základní výuky je BODY DRAG, což je tahání se za drakem ve vodě. Nejprve nás bude drak táhnout po větru. Instruktor řídí draka, žák se drží instruktorova trapézu a ten mu během jízdy vysvětluje jak řídit draka.

Při dalších jízdách je drak stále připevněn na instruktora, žák má své ruce nataženy přes ramena instruktora a řídí již draka sám. Při jakémkoli chybném manévru instruktor zasáhne a žáka opraví. Pak si žák připevní draka na svůj trapéz a instruktor drží žáka zezadu za trapéz a stále dohlíží na jeho jízdu. Následně zkouší žák body drag samostatně. Jste-li schopeni bezpečně body dragovat po větru, učíte se body dragovat kolmo na vítr a pak i mírně proti větru. Zdá se vám to nemožné? Ano, je to možné. Řídíte draka jednou rukou a druhá ruka je ponořena kolmo pod vodní hladinu a tvoří jakýsi kýl, pomocí něhož se dá stoupat proti větru.

Body drag se často podceňuje a nevěnuje se mu dostatek pozornosti. Naučíte-li se pomocí body dragu nastoupat proti větru, snadno si připlujete ke svému prknu a pak nemusíte jezdit jak ozbrojenci v přilbách a chráničích, které používají „kajťáci“ co mají prkno připevněno k tělu. Prkno připevněné k tělu je velmi nebezpečná záležitost, protože při každém pádu hrozí napnutí provazu mezi tělem a prknem a následném vystřelení prkna do jakékoli části vašeho těla. Při nesnázích během vašeho kajtování se pomocí dobře zvládnutého body dragu dostanete vždy bezpečně ke břehu na vámi vybrané místo (kousek pláže mezi skalami, jediné molo a kolem nepřístupný břeh atd.).

 

Rozjezdy pro hvězdy (3. část)

Cíle 3. části:
Minimálně 3x ujet nejméně 50 m souvislou jízdou na pravou i levou stranu.

Časová náročnost:
Za standardních podmínek je průměrně nadaný člověk schopen třetí část absolvovat za 2 dny. Jakmile zvládnete požadované dovednosti (viz cíle) můžete využít našeho kurzu pro pokročilé.

V této části výuky budete aplikovat do praxe dovednosti naučené na pláži. Instruktor vše teoreticky zopakuje a pak sám předvede několik ukázkových rozjezdů na stejném vybavení jaké budete mít k dispozici vy. Vše řádně seřízené a připravené na míru do aktuálních povětrnostních podmínek. Při vašich pokusech o rozjezd vám instruktor neustále pomáhá. Přidržuje vám prkno po dobu jeho nasazování na nohy, srovná vás do směru jízdy a pouští až v okamžiku, kdy jste připraveni na start. Postupně se učíte rozjíždět a pokračovat v jízdě na pravou i levou stranu.

Cena: 7500,- Kč

Cena zahrnuje:
Výuku a půjčení vybavení pro kitesurfing na 7 dnů.

Doprava v době kurzu:
Instruktor vás vyzvedne u vašeho apartmánu a pojedete společně naší buggy na pláž k laguně Cauipe. Cena za osobu za odvoz tam i zpět na jeden den je 10 reálů. (asi 100 Kč).

Letenky:
Létá se do Fortalézy a zpáteční letenka se dá sehnat z Prahy za 22000,-Kč pokud máte problém s vyhledáním levné letenky obraťte se na nás, rádi vám s tím pomůžeme.

Doplňující info:
Garantujeme maximální počet 4 žáků v jednom kurzu.
Při poškození výbavy hradí žák a instruktor opravu rovným dílem.

Bonus:
Během vašich skvělých zážitků ve vodě budete fotografováni a na konci kurzu obdržíte památeční CD s fotografiemi.

A po absolvování našeho Základního kurzu vám poskytneme výhodný nákup nového či použitého kite materiálu značky NORTH !!!

Ubytování: Cumbuco
Cumbuco, dnes již světoznámá vesnice, kde se každoročně sjíždí v období žáří až prosinec kiteboardingová špička z celého světa, aby v ideálních podmínkách natrénovali víc než ti co toto místo ještě nepoznali. Pasát, který zde vane každý den je přirovnáván svou přesností a spolehlivostí k švýcarským hodinkám. Oceán o teplotě 29 stupňů, nekonečné písčité pláže, nízké ceny, pohostinnost a čokoládová vůně věčně úsměvavých žen z tohoto místa dělají opravdový kiteboardingový ráj. Ceny jídel v restauracích se pohybují od 4 reálů za talíř až po 40 reálů za talíř v turistické restauraci na pláži. Pivo stojí od 2 do 4 reálů. Ceny tropického ovoce jsou v obchodech velmi příjemné. Na náměstíčku se prodávají denně čerstvé ryby za 6 - 12 reálů za kilo, které vám automaticky zbaví šupin, vykuchají a připraví na gril. Noční život zajišťuje několik barů na pláži, kde se téměř každou noc tančí. Cuba Libre je v akci za 2 reály, normálně za 4 reály. 1x týdně je Caipirina zdarma a to je pak fičák až do rána. Lidé jsou zde velmi milí a i v noci je v Cumbucu naprosto bezpečno.

Podle své vlastní úrovně si můžete vybrat hotel, apartmán či dům na stránkách www.cumbucorooms.com. Rezervaci je možné sjednat buď přes internet nebo napište nám a my vám zajistíme rezervaci přímo na místě v Cumbucu. V centru Cumbuca (cca. 1 min. chůze od místa, kde se kituje) vám můžeme zajistit ubytování v pokoji pro 2 osoby s vlastní koupelnou a WC. K dispozici je kuchyň a společenská místnost, kterou mohou využít hosté 4 pokojů. Internet zdarma. Cena za pokoj : 40 reálů / noc.

V roce 2011 budeme provádět kiteboardingové kurzy v Brazílii od 1.září do 31.prosince. Jednotlivé termíny nebudeme vypisovat. Vy sami si zvolte termín, který vám nejlépe vyhovuje. Než si zakoupíte letenku, napište nám.

Pozor: Kapacita omezena na 4 osoby v jednom termínu!!! Proto se hlaste co nejdříve!!!

 

 

F4 doporučuje